REGULAMIN
rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania i sposobu ustalania opłat
za ogrzewanie lokali w zasobach
Spółdzielni Mieszkaniowej „Słoneczne Wzgórze” w Kielcach
Podstawa Prawna:
1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997r. – Prawo Energetyczne (Dz.U. z 2012r. poz.1059 z późn. zm.)
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690; Dz.U. z 2003r. Nr 33poz. 270;Dz.U. z 2004r. Nr 109, poz. 1156).
3. Polska Norma PN-EN 834 dotycząca podzielników kosztów ogrzewania do rejestrowania zużycia ciepła przez grzejniki. Przyrządy zasilane energią elektryczną.
4. Ustawa z dnia 16 września 1982r. – Prawo Spółdzielcze (tekst jednolity Dz.U.
z 2003r. Nr 188 poz. 1848 z późn. zm.) oraz Ustawa z dnia 15 grudnia 2000r.
o spółdzielniach mieszkaniowych (Tekst jednolity Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116
z późn. zm.)
5. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)
6. Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „Słoneczne Wzgórze” zarejestrowany postanowieniem Sądu Rejonowego w Kielcach z dnia 30.05.2012 r. i wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000142593.
I. Postanowienia ogólne.
§ 1
Koszty centralnego ogrzewania mieszkań rozlicza się dla wszystkich budynków wielorodzinnych na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Słoneczne Wzgórze” wg faktycznie poniesionych kosztów ogrzewania. Budynek lub zespół budynków zasilanych
z jednego wymiennika posiadający układ pomiarowo rozliczeniowy nazywany będzie dalej nieruchomością.
Na całkowity koszt centralnego ogrzewania nieruchomości składa się:
- koszt mocy zamówionej - wynikający z faktur dostawcy ciepła płaconych przez 12 miesięcy w roku,
- koszt zużytej energii cieplnej - ponoszone przez nieruchomość w sezonie grzewczym na podstawie faktur za dostarczone ciepło zgodnie ze wskazaniami urządzeń
w węzłach pomiarowo rozliczeniowych nieruchomości,
- koszt zużytej wody na uzupełnienie ubytku w sieci c.o.,
§ 2
W nieruchomościach opomiarowanych przyjmuje się 12 miesięczny okres rozliczeniowy kosztów ogrzewania. Okres rozliczeniowy zaczyna się od dnia 1 września danego roku do dnia 31 sierpnia roku następnego, a rozliczenie kosztów c.o. następuje nie później niż do dwóch miesięcy od zakończenia okresu rozliczeniowego.
II. Warunki techniczne montażu i zasady eksploatacji podzielników kosztów.
§ 3
1. Zamontowane na grzejnikach, w mieszkaniach, elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania z odczytem radiowym rejestrują średnią temperaturę pomieszczenia oraz jednostki zużycia ciepła wyemitowanego przez grzejnik. Wartości w/w wskazań odczytane na poszczególnych podzielnikach są danymi wyjściowymi do ustalenia kosztów zużycia ciepła danego mieszkania.
2. Podzielniki kosztów montuje się na grzejnikach, zgodnie z zasadami montażu ustalonymi przez firmę rozliczeniową.
3. Podzielniki kosztów nie powinny być narażone na żadne uszkodzenia mechaniczne. Każde stwierdzone uszkodzenia podzielnika, plomby, elementu systemu montażowego podzielnika oraz jakiekolwiek próby manipulacji traktowane będą jako umyślne spowodowanie uszkodzenia.
4. Odczytów wskazań podzielników kosztów dokonują po zakończeniu okresu rozliczeniowego pracownicy firmy rozliczeniowej drogą radiową.
5. Podczas montażu / wymiany podzielników/ użytkownik lokalu zobowiązany jest do zapewnienia swobodnego dostępu do grzejników.
6. Pracownicy firmy rozliczeniowej, posiadający upoważnienie Spółdzielni Mieszkaniowej, upoważnieni są do kontroli stanu technicznego podzielników i ewentualnych uszkodzeń.
7. W przypadku stwierdzenia przez lokatora uszkodzenia podzielnika kosztów, jest on zobowiązany do powiadomienia o tym Spółdzielnię Mieszkaniową oraz do określenia rodzaju uszkodzenia.
8. Koszty związane z wymianą uszkodzonego podzielnika ponosi lokator.
III. Rozliczanie kosztów c.o. w nieruchomościach wyposażonych w podzielniki kosztów ciepła.
§ 4
1. W nieruchomościach, w których lokale wyposażone są w podzielniki kosztów centralnego ogrzewania, całkowite koszty ciepła dzieli się na:
1.1 Koszty stałe - rozliczane na poszczególne lokale mieszkalne proporcjonalnie do ich powierzchni użytkowej. Koszty te są niezależne od wielkości zużycia ciepła
w lokalach i odzwierciedlają:
- opłaty stałe zależne od zamówionej mocy cieplnej,
- koszty wynikające ze strat energii cieplnej poprzez pionowe i poziome rury rozprowadzające instalację centralnego ogrzewania w piwnicach i na klatkach schodowych,
- koszty ogrzewania nieopomiarowanych pomieszczeń wspólnego użytkowania (pralnie, suszarnie, wózkownie, klatki schodowe itp.).
1.2 Koszty zmienne I - rozliczane proporcjonalnie do liczby jednostek rozliczeniowych określonych na podstawie iloczynu powierzchni użytkowej lokalu i różnicy średnich temperatur, wewnętrznej lokalu i zewnętrznej w danym sezonie grzewczym. Koszty te uwzględniają m.in. koszty emisji ciepła pionów grzewczych, ogrzewania nieopomiarowanych łazienek oraz wymiany ciepła między lokalami poprzez przegrody budowlane.
1.2.1 Średnia temperatura wewnętrzna lokalu obliczana jest na podstawie średnich temperatur pomieszczeń zarejestrowanych przez podzielniki kosztów ogrzewania zamontowane na grzejnikach w poszczególnych pomieszczeniach lokalu.
1.2.2 Średnia temperatura zewnętrzna jest obliczana na podstawie średnich dobowych temperatur rejestrowanych w trakcie sezonu grzewczego,
1.3 Koszty zmienne II - rozliczane proporcjonalnie do liczby jednostek rozliczeniowych określonych na podstawie iloczynu wskazań podzielników, współczynników oceny grzejników i współczynników redukcyjnych lokalu. Koszty te odzwierciedlają energię wyemitowaną przez grzejniki w lokalu.
1.3.1 Wartość współczynnika oceny grzejnika (uwzględnia typ i moc grzejnika) wynika z systemu firmy rozliczeniowej.
1.3.2 Współczynnik redukcyjny koryguje zużycie ciepła w zależności od położenia lokalu w bryle budynku.
2. Struktura podziału kosztów na stałe i zmienne ustalana jest przez Zarząd Spółdzielni .
3. Całkowity koszt ogrzewania lokalu w danym okresie rozliczeniowym, stanowi sumę kosztu stałego, zmiennego I i zmiennego II.
4. Koszt dzierżawy podzielników oraz usługi rozliczeniowej wyliczony zostanie od ilości zamontowanych podzielników i uwidoczniony w odrębnej pozycji na rozliczeniu kosztów ogrzewania.
§ 5
1. Rozliczenie następuje na podstawie odczytów podzielników kosztów zainstalowanych na grzejnikach w lokalach mieszkalnych. Instalowane podzielniki kosztów winny być zgodne z normą PN EN 834.
2. Pomimo wyposażenia instalacji c.o. lokalu w podzielniki kosztów, w przypadku stwierdzenia:
a) zerwania plomby lub uszkodzenia podzielnika lub jego systemu montażowego,
b) zmian w instalacji centralnego ogrzewania bez zgody Spółdzielni,
c) umyślnego spowodowania jakichkolwiek działań zmierzających do zafałszowania wskazań choćby jednego podzielnika lub innych sytuacji uniemożliwiających prawidłowe odczytanie podzielnika,
d) samowolnego przełożenia/zdemontowania podzielnika kosztów,
użytkownik takiego lokalu zostanie obciążony za ogrzewanie kosztami zmiennymi obliczonymi w oparciu o liczbę jednostek rozliczeniowych kosztów zmiennych I
i zmiennych II przypadającą na m2 powierzchni użytkowej lokalu opomiarowanego w tym budynku, o największym koszcie ogrzania 1 m2.
3. Jeśli podczas wykonywania zdalnych odczytów stwierdzony zostanie brak kontaktu radiowego z podzielnikiem, właściciel lub użytkownik danego lokalu zobowiązany jest zapewnić swobodny dostęp do urządzenia w celu jego kontroli lub wymiany na nowy.
Jeżeli użytkownik lokalu nie będzie obecny podczas kontroli lub wymiany podzielników, zostanie wyznaczony drugi termin. Jeżeli w drugim terminie kontrola lub wymiana urządzenia również nie będzie możliwa, nastąpi oszacowanie wartości zużycia ciepła. Uniemożliwienie przez użytkownika lokalu dokonania kontroli podzielnika/ów lub jego/ich wymiany na nowy/e, w kolejnych wyznaczonych terminach, spowoduje rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania zgodnie z § 5 pkt 2..
4. Jeżeli użytkownik lokalu mieszkalnego nie wyraża zgody na montaż zaworu termostatycznego i podzielnika kosztów, rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania dokonywane jest zgodnie z § 5 pkt 2.
5. Dla zapobieżenia degradacji obiektu budowlanego, w pomieszczeniach mieszkalnych (np. pokoje, kuchnie, aneksy kuchenne) o temperaturze obliczeniowej 20OC i wyższej, każdy lokator powinien utrzymywać temperatury na poziomie minimum 16OC. Jeśli średnia temperatura pomieszczenia w lokalu zarejestrowana przez podzielnik będzie niższa niż 16OC, użytkownik lokalu zostanie obciążony kosztami zmiennymi I będącymi wynikiem przyjęcia do obliczeń średniej temperatury wewnętrznej takiego pomieszczenia na poziomie 16OC.
IV. Zasady rozliczenia finansowego w opomiarowanych budynkach.
§ 6
1. Rozliczenie kosztów c.o. mieszkań opomiarowanych wykonane jest przez firmę rozliczeniową na podstawie poniesionych kosztów na rzecz dostawcy ciepła i zaliczek naliczonych dla użytkowników lokali w danym okresie rozliczeniowym.
2. Użytkownicy lokali zobowiązani są do wnoszenia miesięcznych zaliczek na poczet kosztów ogrzewania w okresie rozliczeniowym. Zaliczki wnoszone są wraz z opłatą za użytkowanie lokalu na zasadach obowiązujących w Spółdzielni.
3. Wprowadza się następujące zasady ustalania miesięcznych zaliczek na poczet kosztów ogrzewania lokali:
a) miesięczne zaliczkowe opłaty ustala się po dokonanym rozliczeniu kosztów ogrzewania, dla wszystkich użytkowników lokali. Prognoza zaliczek na następny okres rozliczeniowy wykonywana jest przez firmę rozliczeniową, w porozumieniu z Zarządem Spółdzielni, w oparciu o przewidywany wzrost kosztów ogrzewania, uzyskane jednostkowe koszty ogrzewania lokali [zł/m2] oraz parametry zakończonego i przewidywanego sezonu grzewczego (średnia temperatura zewnętrzna oraz długość sezonu).
b) ustalana miesięczna stawka zaliczkowa opłaty nie może być niższa od 120% średniego miesięcznego kosztu ogrzania 1m² powierzchni użytkowej danego budynku
w zakończonym okresie rozliczeniowym.
c) wprowadzenie nowych stawek opłat zaliczkowych następuje nie później niż 1 grudnia następnego okresu rozliczeniowego,
d) w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych lub większego niż przewidywano wzrostu cen ciepła w taryfie dostawcy, Zarząd Spółdzielni może zmienić wysokość zaliczek w trakcie okresu rozliczeniowego.
4. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego, suma opłat zaliczkowych naliczona dla danego użytkownika lokalu porównywana jest z kosztami ogrzewania wynikającymi
z indywidualnego rozliczenia. Jeśli w rozliczeniu zostanie wykazana nadwyżka opłat zaliczkowych Spółdzielnia zwraca nadpłacone kwoty w formie bezgotówkowej poprzez zaliczenie ich na poczet bieżącego czynszu.
5. W przypadku niedopłaty następuje wezwanie użytkownika do wpłacenia przedmiotowej kwoty w terminie 30 dni od daty otrzymania rozliczenia.
6. Użytkownikowi mieszkania nie przysługuje prawo do odsetek w przypadku wystąpienia nadpłaty wynikającej z rozliczenia opłat c.o., jednocześnie Spółdzielnia nie nalicza odsetek z tytułu niedopłaty w okresie rozliczeniowym.
7. Wszelkie reklamacje dotyczące rozliczenia c.o. należy składać w biurze Zarządu Spółdzielni w ciągu 14 dni od daty otrzymania.
§ 7
1. W przypadku sprzedaży / zamiany mieszkania poprzedni i obecny użytkownik, sami między sobą dokonują rozliczenia, natomiast odczyt roczny z tego mieszkania
i rozliczenie kosztów c.o. (nadpłata lub niedopłata) zostanie uwzględnione w opłatach za mieszkanie, z tym, że obowiązek uiszczenia kwoty niedopłaty za dany okres rozliczeniowy spoczywa na obecnym użytkowniku.
2. Informacja o nierozliczonych kosztach c.o. umieszczana będzie w wydanym przez Spółdzielnię zaświadczeniu.
V. Postanowienia końcowe.
§ 8
1. Regulamin został zatwierdzony uchwałą nr 30/2016 Rady Nadzorczej z dnia 29.08.2016 roku.
2. Traci moc Regulamin rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania i sposobu ustalania opłat za ogrzewanie mieszkań i lokali użytkowych z dnia 28.04.1999 roku,
z późniejszymi zmianami.
3. Regulamin wchodzi w życie od okresu rozliczeniowego 2016/2017.