REGULAMIN
Walnego Zgromadzenia Członków
Spółdzielni Mieszkaniowej „Słoneczne Wzgórze” w Kielcach
§ 1
Walne Zgromadzenie działa na podstawie:
1) przepisów art. 36-42 ustawy z dnia 16.09.1982r. Prawo Spółdzielcze (Dz.U. Nr 188 z 2003r. poz. 1848) z późniejszymi zmianami (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U. Nr 188 z 2003r., poz. 1848),
2) ustawy z dnia 14.06.2007r o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw Dz.U. Nr 125 z 2007r poz. 873
3) Statutu Spółdzielni i niniejszego regulaminu.
§ 2
Do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:
1) uchwalanie kierunków rozwoju działalności gospodarczej i społeczno – kulturalnej
2) wybór i odwołanie członków Rady Nadzorczej
3) rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i bilansu oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków Spółdzielni i Rady Nadzorczej lub Zarządu w tych sprawach
4) udzielanie absolutorium członkom Zarządu
5) rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności Spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie
6) podejmowanie uchwał w przedmiocie podziału nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) lub sposobu pokrycia strat
7) podejmowanie uchwał w sprawach zbycia nieruchomości i zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki gospodarczej
8) oznaczanie najwyższej sumy zobowiązań, jaką Spółdzielnia może zaciągnąć
9) podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału Spółdzielni, oraz likwidacji Spółdzielni
10) rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał Rady Nadzorczej podjętych w pierwszej instancji
11) uchwalanie Statutu i jego zmian
12) podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia lub wystąpienia Spółdzielni ze związku oraz upoważnienie Zarządu do podejmowania działań w tym zakresie.
13) wybór delegatów na Zjazd Związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona
14) uchwalanie regulaminu Walnego Zgromadzenia
15) podejmowanie uchwał w sprawach przystępowania do innych organizacji gospodarczych oraz występowania z nich
16) uchwalanie regulaminu Rady Nadzorczej
17) odwołanie członków Zarządu, którym nie udzielono absolutorium. Odwołanie wymaga pisemnego uzasadnienia.
§ 3
W Walnym Zgromadzeniu lub jego części mają prawo brać udział członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczne Wzgórze w Kielcach.
§ 4
Każdemu członkowi obecnemu na Walnym Zgromadzeniu lub jego części przysługuje jeden głos.
§ 5
1. Członek może brać udział w Walnym Zgromadzeniu lub jego części tylko osobiście a osoby prawne będące członkami Spółdzielni przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika.
2. W Walnym Zgromadzeniu lub jego części mogą uczestniczyć z głosem doradczym inne osoby zaproszone przez Zarząd w porozumieniu z Radą Nadzorczą.
§ 6
Walne Zgromadzenie lub jego część jest ważne bez względu na liczbę obecnych członków.
§ 7
1. Obrady Walnego Zgromadzenia lub jego części otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny delegowany członek Rady.
2. Otwierający obrady zarządza wybór prezydium Walnego Zgromadzenia lub jego części : przewodniczący, sekretarz 1 – 2 asesorów.
3. Członkowie Zarządu nie mogą wchodzić w skład prezydium.
§ 8
Po dokonaniu wyboru prezydium, przewodniczący Walnego Zgromadzenia lub jego części zarządza głosowanie w sprawie porządku obrad.
Walne Zgromadzenie lub jego część może skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy lub odroczyć je do następnego Walnego Zgromadzenia lub jego części, a także zmienić kolejność spraw w porządku obrad.
§ 9
1) Członkowie obecni na Walnym Zgromadzeniu lub jego części wybiera następujące komisje:
- mandatowo - skrutacyjną
- uchwał i wniosków
- komisję wyborczą - w przypadku zamieszczenia w porządku obrad wyborów do organów Spółdzielni
2) Każda z komisji winna liczyć co najmniej trzech członków którzy z pośród siebie wybierają przewodniczącego i sekretarza komisji
3) Zadaniem Komisji Mandatowo-Skrutacyjną jest:
a) sprawdzenie listy obecności członków Spółdzielni, czy są kompletne i zbadanie ważności mandatów,
b) dokonywanie – na zarządzenie przewodniczącego Walnego Zgromadzenia lub jego części – obliczania wyników głosowania i podawania tych wyników przewodniczącemu oraz wykonywanie innych czynności technicznych związanych z przeprowadzaniem głosowania;
4) Zadaniem Komisji Uchwał i Wniosków jest :
- rozpatrzenie pod względem formalnym i rzeczowym zgłoszonych wniosków i przedłożenie ich Prezydium Walnego Zgromadzenia lub jego części do decyzji.
§ 10
1. Z czynności komisji sporządza się protokoły. Protokoły podpisane przez przewodniczącego i sekretarza, przewodniczący komisji przekazuje sekretarzowi Prezydium Walnego Zgromadzenia lub jego części..
2. Przewodniczący komisji lub ich zastępcy składają Walnemu Zgromadzeniu lub jego części sprawozdanie z czynności komisji i przedstawiają wnioski.
§ 11
1. Obrady toczą się zgodnie z kolejnością spraw ustaloną w porządku obrad.
2. Przewodniczący komisji mandatowo-skrutacyjnej Walnego Zgromadzenia lub jego części przedstawia protokół stwierdzający prawidłowość zwołania Walnego Zgromadzenia oraz zdolności do podejmowania uchwał.
3. Każdą sprawę wnoszoną pod obrady Walnego Zgromadzenia lub jego część referuje przedstawiciel organu, do którego kompetencji ona należy lub inna osoba upoważniona przez Zarząd spółdzielni.
4. Po zreferowaniu sprawy przewodniczący Walnego Zgromadzenia lub jego części otwiera dyskusję, w pierwszej kolejności udzielając głosu osobom zgłaszającym pytania.
§ 12
1. Przewodniczący każdej części Walnego Zgromadzenia udziela głosu w dyskusji według kolejności zgłoszeń. Przewodniczący może odmówić głosu osobie, która w tej samej sprawie zabierała już głos dwukrotnie.
2. Poza kolejnością przewodniczący każdej części Walnego Zgromadzenia udziela głosu: przewodniczącemu Rady Nadzorczej, członkom Zarządu, referentowi sprawy będącej przedmiotem dyskusji oraz przedstawicielom związku rewizyjnego, w którym spółdzielnia jest zrzeszona i Krajowej Rady Spółdzielczej.
§ 13
Poza kolejnością przewodniczący każdej części Walnego Zgromadzenia udziela także głosu w sprawie formalnej.Za sprawę formalną uważa się wniosek o:
1) przerwę w obradach,
2) ograniczenie czasu przemówień,
3) zamknięcie listy mówców w danej sprawie,
4) zamknięcie dyskusji w danej sprawie i przeprowadzenie głosowania,
5) przeprowadzenie głosowania tajnego,
6) wnioski w innych sprawach formalnych mogących mieć znaczenie dla przebiegu i wyniku obrad oraz głosowań.
3. W sprawie formalnej poza wnioskodawcą może zabierać głos tylko jeden uprawniony do głosowania uczestnik części Walnego Zgromadzenia popierający wniosek i jeden przeciwny wnioskowi.
4. Po zgłoszeniu wniosku w sprawie formalnej i wysłuchaniu, stosownie do ust. 3, głosów za i przeciw wnioskowi, przewodniczący części Walnego Zgromadzenia zarządza bezzwłocznie głosowanie w sprawie tego wniosku.
5. Wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz oświadczenia do protokołu powinny być składane na piśmie podaniem imienia i nazwiska na ręce sekretarza prezydium Walnego Zgromadzenia lub jego części.
§ 14
1. Po wyczerpaniu listy mówców przewodniczący części Walnego Zgromadzenia, udziela głosu przewodniczącemu komisji wnioskowej w celu przedstawienia projektu uchwał i zgłoszonych do nich w toku dyskusji poprawek i wniosków.
2. Komisja wnioskowa przedstawia projekty uchwał oraz zgłoszonych do nich poprawek i wniosków wraz ze swoja opinią
3. Głosowanie nad projektami uchwał odbywa się w ten sposób, że najpierw poddaje się pod głosowanie poprawki, w pierwszej kolejności najdalej idące, a następnie projekt uchwały wraz z przyjętymi poprawkami.
4. Poprawki przyjmowanie są zwykłą większością głosów. Uchwały wraz z przyjętymi poprawkami przyjmowane są również zwykłą większością głosów chyba, że prawo spółdzielcze, ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych lub statut wymagają dla przyjęcia danej uchwały kwalifikowanej większości głosów.
§ 15
1. Głosowanie na Walnym Zgromadzeniu odbywa się jawnie.
2. Członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni nie mogą brać udziału w głosowaniu w sprawach wyłącznie ich dotyczących.
§ 16
1. Uchwały Walnego Zgromadzenia lub jego części mogą zapadać jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad, podanym do wiadomości członków Spółdzielni w terminach i w sposób określony w Statucie.
2. Każda z części Walnego Zgromadzenia poddaje pod głosowanie projekty uchwał wynikające z porządku obrad. Każda z części Walnego Zgromadzenia może zmienić kolejność rozpatrywania spraw.
3 Walne Zgromadzenie jest ważne bez względu na liczbę obecnych członków.
4. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów. Uchwałę uważa się za podjętą, jeżeli była poddana pod głosowanie wszystkich części Walnego Zgromadzenia, a za uchwałą opowiedziała się wymagana w ustawie lub statucie większość ogólnej liczby członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu.
5. Większość kwalifikowana wymagana jest:
2/3 głosów - dla podjęcia uchwały o zmianie statutu Spółdzielni,
2/3 głosów - dla podjęcia uchwały w sprawie odwołania członka Rady Nadzorczej,
2/3 głosów - dla podjęcia uchwały w sprawie połączenia Spółdzielni,
3/4 głosów - dla podjęcia uchwały w sprawie likwidacji Spółdzielni.
6. Uchwały Walnego Zgromadzenia w przedmiocie likwidacji Spółdzielni, przeznaczenia majątku pozostałego po zaspokojeniu zobowiązań likwidowanej Spółdzielni, zbycia nieruchomości. zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej są podejmowane bez względu na liczbę członków obecnych na każdej z części Walnego Zgromadzenia.
7. W głosowaniu oblicza się ilość oddanych głosów za i przeciw. Przy ustalaniu większości bierze się pod uwagę jedynie głosy oddane za i przeciw.
§ 17
Sprawy dotyczące sposobu obradowania nie objęte niniejszym regulaminem, rozstrzyga Prezydium Walnego Zgromadzenia lub jego części , zgodnie z przyjętymi ogólnie zasadami obradowania.
§ 18
Po wyczerpaniu wszystkich spraw zamieszczonych w porządku obrad przewodniczący Prezydium Walnego Zgromadzenia lub jego części ogłasza jego zamknięcie .
§ 19
1. Z obrad Walnego Zgromadzenia lub każdej jego części sporządza się protokół, który podpisują: przewodniczący i sekretarz
2. Uchwały Walnego Zgromadzenia podpisują wszyscy przewodniczący każdej z części Walnego Zgromadzenia, na podstawie protokółów sporządzonych w poszczególnych częściach walnego Zgromadzenia.
3. Zarząd Spółdzielni w terminie 7 dni od dnia odbycia posiedzenia ostatniej części Walnego Zgromadzenia, organizuje posiedzenie wszystkich przewodniczących każdej z części Walnego Zgromadzenia.
4. Z posiedzenia sporządza się protokół, który zawiera łączne wyniki głosowań oraz wykaz uchwał podjętych przez Walne Zgromadzenie.
5. Protokół Walnego Zgromadzenia lub jego części powinien zawierać datę, porządek obrad, krótki przebieg dyskusji, oświadczenia złożone do protokołu, treść podjętych uchwał, podstawowe dane liczbowe odnośnie przyjętych bilansów i zatwierdzonych planów. Przy uchwałach należy podać liczbę oddanych głosów za uchwałą, przeciw niej oraz liczbę wstrzymujących się od głosowania. Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
§ 20
Każdy członek Spółdzielni ma prawo przeglądania protokołów Walnego Zgromadzenia lub jego części.
§ 21
Regulamin niniejszy został zatwierdzony przez Nadzwyczajne Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczne Wzgórze w dniu 28.11.2007r. uchwałą nr 3 i obowiązuje od dnia zarejestrowania Statutu, tj. od 31.12.2008r.