Porządek domowy w spółdzielni

REGULAMIN PORZĄDKU DOMOWEGO W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ
SŁONECZNE WZGÓRZE W KIELCACH

§ 1. Postanowienia ogólne
1. Podstawa prawna - § 127 ust. 1 pkt. 12 i § 10 statutu Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczne Wzgórze.
2. Postanowienia regulaminu mają na celu ochronę i zabezpieczenie mienia własnego Spółdzielni i mienia pozostającego w jej zarządzie, zapewnienie czystości, ładu i porządku w budynkach i ich otoczeniu, podnoszenie estetyki osiedla oraz zapewnienia warunków zgodnego współżycia mieszkańców .
3. Niniejszy regulamin obowiązuje we wszystkich budynkach mieszkalnych, ich otoczeniu oraz na terenach będących własnością lub w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczne Wzgórze
w Kielcach, zwanej dalej „Spółdzielnią”.
4. Do przestrzegania postanowień regulaminu obowiązani są zamieszkali członkowie Spółdzielni, osoby posiadające tytuł prawny do zajmowanego lokalu, jak i właściciele lokali nie będący członkami Spółdzielni, osoby zamieszkujące lub przebywające w lokalu za przyzwoleniem ich właścicieli, jak: współmałżonkowie i inni członkowie rodzin, osoby pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu, wszelkie inne osoby przebywające w lokalu oraz najemcy (podnajemcy) mieszkań lub lokali użytkowych – zwani dalej „mieszkańcami” .
5. Postanowienia regulaminu stosuje się odpowiednio do użytkowników miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym i lokali użytkowych oraz do dzierżawców gruntów należących do Spółdzielni .
6. Osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu ponosi odpowiedzialność cywilną za zachowanie osób, które wraz z nią korzystają z lokalu, a także osób, którym swój lokal wynajęła lub oddała do używania.
7. Rodzice lub opiekunowie obowiązani są dbać, aby dzieci stosowały się do postanowień niniejszego regulaminu. Za szkody wyrządzone na terenie Spółdzielni przez dzieci i młodzież (np. niszczenie ścian, wybijanie szyb, dewastację urządzeń technicznych, niszczenie zieleni) odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie .

§ 2. Obowiązki Spółdzielni
1. Prace związane z utrzymaniem czystości i porządku w pomieszczeniach ogólnych oraz w ich otoczeniu wykonywane są na zasadach określonych przez Spółdzielnię w umowach z usługodawcami .
2. Do szczególnych obowiązków Spółdzielni należy :
a) sprzątanie chodników, terenów przyległych do budynków, garażu wielostanowiskowego oraz pomieszczeń ogólnego użytku takich jak : klatki schodowe, korytarze piwniczne itp.
b) mycie okien na klatkach schodowych oraz drzwi wejściowych do budynków
c) mycie kabin dźwigów osobowych
d) pielęgnacja terenów zielonych
e) usuwanie z chodników śniegu, lodu oraz zapobieganie powstawaniu gołoledzi.

§ 3. Obowiązki mieszkańców
1. Przekazane mieszkańcom lokale, miejsca postojowe w garażu podziemnym mogą być używane przez nich wyłącznie na cele określone w tytule prawnym do lokalu.
2. Mieszkańcy obowiązani są utrzymać lokal w należytym stanie technicznym i sanitarnym –zgodnie
z obowiązującym „Regulaminem napraw wewnątrz lokali mieszkalnych i użytkowych oraz rozliczeń członków zwalniających lokale mieszkalne i użytkowe w Spółdzielni Mieszkaniowej „Słoneczne Wzgórze” określającym obowiązki użytkowników lokali w zakresie napraw i konserwacji lokali .
3. Mieszkańcy obowiązani są niezwłocznie udostępnić lokal upoważnionym pracownikom Spółdzielni lub innym upoważnionym przez nią osobom w celu przeprowadzenia okresowych przeglądów technicznych instalacji (gazowa, elektryczna, części instalacji wspólnych przebiegających przez mieszkanie), ich doraźnego sprawdzenia lub usunięcia awarii . Mieszkańcy obowiązani są do wykonania zaleceń wynikłych z przeprowadzonych przeglądów i kontroli w obowiązującym ich zakresie (art. 61 ustawy
o spółdzielniach mieszkaniowych).
4. W przypadku konieczności zwalczania zarobaczenia budynku, wszyscy mieszkańcy zobowiązani są do przeprowadzenia na własny koszt dezynsekcji w zajmowanym lokalu mieszkalnym środkami wskazanymi przez Spółdzielnię w sposób i w terminach ustalonych przez Spółdzielnię. W częściach wspólnych nieruchomości dezynsekcję przeprowadza Spółdzielnia.

§ 4. Dbanie o należyty stan techniczny i sanitarny lokalu, pomieszczeń przynależnych i pomieszczeń dodatkowych
1. Balkony, loggie i parapety zewnętrzne okien powinny być utrzymywane w czystości .
2. Zabrania się na balkonach i loggiach :
a) trzymania zwierząt
b) dokarmiania ptaków, również na parapetach i daszkach
c) korzystania z grilla
d) trzepania rzeczy - również przez okna i na klatkach schodowych
e) wyrzucania lub wylewania czegokolwiek – również przez okna, a zwłaszcza wyrzucania śmieci, niedopałków papierosów itp.
3. Zabrania się ustawiania na parapetach zewnętrznych okien jakichkolwiek przedmiotów, w tym doniczek
i skrzynek na kwiaty .
4. Niedopuszczalne jest przechowywanie na balkonach czy loggiach przedmiotów oszpecających wygląd budynku .
5. Mieszkańcy obowiązani są użytkować piwnice oraz dodatkowe pomieszczenia gospodarcze zgodnie z ich przeznaczeniem .
6. Zabrania się w pomieszczeniach wymienionych w ust. 5 :
a) prowadzenia działalności usługowej lub produkcyjnej
b) hodowania i przechowywania zwierząt
c) podłączania urządzeń oraz wykonywania wszelkich prac związanych z poborem energii elektrycznej lub wody wspólnej bez zgody Zarządu

§ 5. Utrzymywanie czystości i porządku na terenie nieruchomości
1. Mieszkańcy obowiązani są do dbania o budynek i jego otoczenie, zwane w dalszej treści regulaminu „nieruchomością”, ochrony przed dewastacją i nie zakłócania spokoju innych mieszkańców, przy poszanowaniu zasad współżycia społecznego.
2. Cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22.00 do 6.00 .W tych godzinach należy zachowywać się w taki sposób, aby nie zakłócić snu i wypoczynku pozostałych mieszkańców.
3. Niedopuszczalne jest także zakłócanie ciszy w pozostałych godzinach, jeśli ma to cechy rażącej uporczywości, np.:
a) zbyt głośne i uciążliwe odtwarzanie dźwięków ze sprzętów i urządzeń audio i RTV
b) krzyki i głośne zachowanie na balkonach i loggiach
c) trzymanie na balkonach, loggiach i w domu ujadających psów,
d) używanie urządzeń powodujących drgania i wstrząsy przenoszących się do sąsiednich mieszkań
e) długotrwałe rozgrzewanie lub próbowanie silników spalinowych w bezpośredniej bliskości okien lub budynku oraz w parkingu wielostanowiskowym.
4. Trzepanie dywanów itp. powinno odbywać się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych (trzepaki), w godzinach od 8.00 do 20.00 .
5. W razie konieczności wykonywania w lokalach prac wywołujących hałas (remonty, modernizacje mieszkania) dopuszcza się ich wykonywanie wyłącznie w godzinach od 8.00 do 20.00 .
6. Zabrania się zabaw dzieci poza miejscem do tego przeznaczonym a zwłaszcza na trzepakach, obok śmietników, na klatkach schodowych lub korytarzach piwnic .
7. Dopuszcza się posiadanie zwierząt domowych w lokalach mieszkalnych – w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ( Dz. U.2003.106.1002) – o ile nie powoduje to zagrożenia życia lub zdrowia ludzi oraz zakłócania spokoju mieszkańców .
8. Posiadacze zwierząt obowiązani są do :
a) przestrzegania przepisów sanitarno – epidemiologicznych.
b) przestrzegania obowiązkowego szczepienia zwierząt przeciw wściekliźnie
c) przestrzegania obowiązujących przepisów porządkowych oraz dotyczących rejestracji zwierząt stosownie do podjętych uchwał Rady Miasta Kielc
d) wyprowadzania psów na smyczy i w kagańcu poza obręb bezpośredniego otoczenia budynków i poza place zabaw dla dzieci w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców oraz uniknięcia zanieczyszczenia terenu
e) niedopuszczania do zanieczyszczenia przez zwierzęta klatek schodowych, korytarzy, chodników, piaskownic, placów zabaw oraz terenów zielonych.
f) niezwłocznego sprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez posiadane zwierzęta
9. Ruch i parkowanie samochodów i motocykli jest dozwolone w miejscach do tego wyznaczonych i nie może utrudniać komunikacji ani zakłócać spokoju mieszkańców, a także powodować uszkodzeń chodników i zieleńców. Winien on być zgodny z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego .
10. Ustawianie pojazdów na terenie nieruchomości niezgodnie z przepisami, na ciągach dla pieszych, drogach przeciwpożarowych albo w sposób mogący utrudnić poruszanie się pojazdom specjalnym (straż pożarna, pogotowie ratunkowe) jest zabronione .
11. Zabrania się napraw i mycia samochodów i motocykli w garażu wielostanowiskowym oraz na terenie osiedla.
12. Zabrania się parkowania wraków samochodów na parkingach.
13. Mieszkańcy obowiązani są do:
a) zachowania czystości na klatkach schodowych, korytarzach, korytarzach piwnicznych i innych częściach wspólnych budynku oraz w otoczeniu budynku i na placach zabaw
c) wynoszenia śmieci i odpadków komunalnych do pojemników na śmieci. W przypadku rozsypania wynoszonych śmieci lub rozlania płynów, mieszkaniec obowiązany jest do ich uprzątnięcia.
14. W częściach wspólnych budynków (np. klatkach schodowych, korytarzach, piwnicach itp.), placach zabaw oraz na terenie osiedla zabronione jest :
a) spożywanie napojów alkoholowych, środków odurzających,
b) palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych – dot. części wspólnych budynków.
15. Zabronione jest :
a) odprowadzanie (wylewanie, wrzucanie) do kanalizacji przedmiotów mogących zahamować przepływ (np. śmieci, odpady, artykuły higieniczne), a także żrących, cuchnących i łatwopalnych środków chemicznych
b) dewastowanie zieleni oraz urządzeń małej architektury ( np. ławki, kosze, place zabaw dla dzieci)
e) blokowanie automatycznych wyłączników oświetlenia klatek schodowych zapałkami, patykami, drutami itp.
g) zanieczyszczanie części wspólnych budynku, wystawianie przed drzwi mieszkania na klatki schodowe worków ze śmieciami
i) mocowanie w części wspólnej budynku tablic, ogłoszeń (plakatów, reklam) lub innych przedmiotów bez zgody Spółdzielni

§ 6. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz przepisów przeciwpożarowych
1. W przypadku zauważenia uszkodzeń, nieprawidłowego funkcjonowania urządzeń technicznych lub instalacji mieszkańcy zobowiązani są do niezwłocznego zawiadomienia Spółdzielni albo odpowiedniego pogotowia awaryjnego.
2. W przypadku stwierdzenia ulatniania się gazu należy natychmiast zamknąć zawory w mieszkaniu – po czym zawiadomić pogotowie gazowe i administrację Spółdzielni.
3. Palenie papierosów i używanie niebezpiecznego ognia na klatkach schodowych, w piwnicach, garażu podziemnym jest zabronione.
4. W każdym przypadku wybuchu pożaru, bez względu na jego rozmiar należy natychmiast zawiadomić straż pożarną, najbliższy Komisariat Policji i administrację Spółdzielni. Zgłoszenie fałszywego alarmu podlega karze.
5. Nie wolno przechowywać w piwnicach i pomieszczeniach dodatkowych oraz na balkonach (loggiach):
a) materiałów łatwopalnych, tj.: paliwa, rozpuszczalniki, lakiery, butle z gazem, makulatura, drewno itp.
b) pojazdów i urządzeń technicznych z silnikami spalinowymi ( motocykli, motorowerów itp.)
c) środków żrących i cuchnących
6. Nie wolno zastawiać ciągów komunikacyjnych (klatek schodowych, korytarzy oraz korytarzy piwnicznych) przedmiotami blokującymi przejście.
7. Zabrania się mieszkańcom dokonywania we własnym zakresie jakichkolwiek przeróbek i napraw instalacji oraz manipulowania przy urządzeniach znajdujących się w części wspólnej budynku .
8. Zabrania się naprawy we własnym zakresie bezpieczników instalacji elektrycznych poza obrębem mieszkania ze względu na grożące niebezpieczeństwo porażenia oraz możliwość spalenia instalacji . Koszty z tytułu strat wynikłych na skutek manipulacji przy ww. urządzeniach ponosi osoba, która je spowodowała . W przypadku stwierdzenia tego typu uszkodzeń należy niezwłocznie zawiadomić administrację Spółdzielni.
9. Zabrania się samowolnego wchodzenia na dach budynku bez zgody administracji Spółdzielni.

§ 7. Wykonywanie prac modernizacyjnych i remontowych
1. Trwała zabudowa loggii albo balkonu może być dokonana tylko za zgodą Zarządu Spółdzielni.
2. Niedozwolone jest wykonywanie podłączeń do instalacji elektrycznej, gazowej, wodnej, centralnego ogrzewania przebiegającej w pomieszczeniach wspólnych budynku (np. zakładanie gniazd poboru prądu elektrycznego na użytek własny oraz instalowanie urządzeń zasilanych prądem elektrycznym lub gazem).
3. Montowanie jakichkolwiek anten (TV, SAT, CB, internetowych itp.) na dachach budynków,
a także rozprowadzanie kabli (przewodów) po elewacjach budynków lub po ścianach części wspólnych budynku dopuszczalne jest wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody Spółdzielni.
W przypadku nie dostosowania się do powyższego Spółdzielnia na koszt winnego mieszkańca przywróci właściwy stan techniczny.
4. Niedopuszczalne jest przerabianie instalacji gazowej, elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, azart oraz wykonywania prac budowlanych naruszających konstrukcję budynku bez zgody Spółdzielni.
5. Zabrania się samowolnego montowania urządzeń nadawczych i używania innych urządzeń elektrycznych powodujących zakłócenia w odbiorze programu radiowego i telewizyjnego .
6. Zabrania się manipulowania przy zaworach termostatycznych grzejników c.o. w lokalach mieszkalnych
i użytkowych jak również w pomieszczeniach ogólnodostępnych .

§ 8. Informowanie Spółdzielni
1. Osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu obowiązana jest do powiadomienia Spółdzielni o wszelkich istotnych zmianach dotyczących jej lokalu, a w szczególności:
a) o zmianach stanu prawnego lokalu oraz o zmianach danych i ilości osób zamieszkałych lub uprawnionych do korzystania z lokalu.
b) o wszelkich innych zmianach mających wpływ na wysokość opłat czynszu.
2. W przypadku pozostawienia lokalu niezamieszkałego na okres dłuższy niż jeden miesiąc, lokator winien zawiadomić o tym Spółdzielnię, a także wskazać kto przechowuje klucze do lokalu oraz podać adres
i telefon kontaktowy tej osoby.

§ 9. Postanowienia końcowe
1. Reklamy i szyldy na terenie osiedla mogą być instalowane po uprzednim otrzymaniu zgody Zarządu Spółdzielni .
2. W stosunku do użytkowników lokali, którzy w sposób uporczywy i złośliwy nie przestrzegają postanowień niniejszego regulaminu Zarząd Spółdzielni może kierować wnioski o ukaranie do właściwych organów.
3. Osoby posiadające tytuł prawny do lokalu odpowiadają materialnie za wszelkie szkody wyrządzone innym użytkownikom lokali na skutek zaniedbań przez osoby wspólnie z nimi zamieszkałe oraz najemców ich lokali .
4. Mieszkańcy są zobowiązani do naprawienia na własny koszt wszelkich szkód powstałych na terenie osiedla z ich winy, a w przypadku naprawienia takiej szkody na zlecenie Zarządu Spółdzielni, pokrycia kosztów usunięcia szkody na pierwsze wezwanie.
5. Za szkody wyrządzone przez osoby małoletnie odpowiedzialność materialną ponoszą rodzice lub opiekunowie na podstawie art. 427 Kodeksu cywilnego. Rodzice i opiekunowie mogą również zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za rażące naruszanie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej na podstawie art. 105 Kodeksu wykroczeń.
6. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.


Niniejszy regulamin został zatwierdzony przez
Radę Nadzorczą S.M. Słoneczne Wzgórze
w dniu 30 września 2010 r. uchwałą nr 37
protokół nr 9/plen./2010

Related Articles

Pliki do pobrania

Rada Nadzorcza

Zarząd Spółdzielni

Biuro spółdzielni:

Spółdzielnia Mieszkaniowa
„Słoneczne Wzgórze”
ul. Elizy Orzeszkowej 4
25-435 Kielce

+48 41 331 13 57
+48 41 331 16 26

sekretariat@sloneczne-wzgorze.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek 7.00-15.00
Wtorek 7.00-15.00
Środa 7.00-15.00
Czwartek 7.00-15.00
Piątek 7.00-15.00


ALARM
 - poza godzinami pracy

GPS: 50°88'82.9"N 20°64'99.5"E

Znajdź nas w Google Maps